Menu

TSF - Tråden fra U5 til U8

 

Generelt:

  • ved træningen skal trænerne lægge vægt på tre ting, Glæde, Tryghed og Bevægelse

Glæde:

  • børnenes umiddelbare glæde ved spillet, de er meget motiverede, en glæde som trænerne skal bygge videre på.

Tryghed:

  • der stilles store krav til trænerne
  • blandt andet omsorgsfuld behandling af børnene (binde støvler, tørre næse og lignende)
  • trænerne skal forstå at vinde børnenes tillid
  • ha´ god tid
  • det skal være sjovt og foregå i trygge rammer
  • husk små grupper

Bevægelse:

  • fodbolden bruges som leg
  • legene/øvelserne skal være:
    • med få regler
    • lette at organisere
    • opbygget så alle er aktive
    • tilrettelagt med højt aktivitetsniveau

Mål for afdelingen:
  
Der arbejdes på at gøre spilleren "ven med bolden" - dvs. at i en træningsenhed foregår træningen med 1 bold pr. spiller i mindst halvdelen af tiden.

Teknisk:

  • indøve spark og løb med bolden (driblinger)
  • indøve at stoppe bolden (tæmninger med fodsål og inderside)
  • indøve skudformer (vristspark, indersidespark, sidst i perioden)
  • indøve gribeteknik (målmand)

Taktisk:

  • lære at orientere sig (se op - hvor er jeg)
  • lære "at få god tid"

Fysik:

  • ingen speciel fysisk træning, men løbeskoling, koordination, bevægelighed, smidighed og balancetræning

Psykisk:

  • lære at følge trænernes anvisninger

Forslag til træningspas (DBU - Trænermanual)

 U 5-6 årige  U 7-8 årige 
 Træningspas 1  Træningspas 1
 Træningspas 2  Træningspas 2
 Træningspas 3  Træningspas 3
 Træningspas 4  Træningspas 4
 Træningspas 5  Træningspas 5
 Træningspas 6  Træningspas 6
 Træningspas 7  Træningspas 7
 Træningspas 8  Træningspas 8

Hovedsponsorer

Seneste nyheder

  • Klubnyt 2018
    Indkaldelse til Generalforsamling i TSF - Fodbold
  • Klubnyt 2018
    U19 sejr i første træningskamp...
  • Klubnyt 2018
    U16 og 17 Drenge, Opstart
  • Klubnyt 2018
    Fodboldskole 2018 - Trænere
  • Klubnyt 2018
    Herre Senior fodbold opstart!!
Kommende kampe
Februar 2018
25.
søndag
09.30
FC Kolding Nord
Herrer
U15
U15 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
Tønder SF
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
25.
søndag
09.30
Bredebro IF
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
09.50
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Møgeltønder UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Ribe BK
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.20
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Team Vest
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Øster Højst UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Jerne IF
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.40
Møgeltønder UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Team Vest
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.00
Team Vest
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (1)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Øster Højst UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
12.28
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Aabenraa BK
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
12.58
Løgum IF (1)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.18
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Højer IF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.38
Løgum IF (2)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
15.00
Tønder SF
Herrer
Senior
Herre Serie 3 / Træningskamp • Privat
Klosterhallen
Bylderup/Burkal IF
Klosterhallen

DBU Jylland

DBU

TV/2 Sporten