Menu

TSF - tråden for U19

Generelt:

  • træning som i U-17 afdelingen, men med krævende seniorpræget træning, både teknisk, taktisk og fysisk. Der samarbejdes med seniorafdelingen.
  • her tager frigørelsesprocessen fart. Træneren skal have forståelse for og accept af denne aldersgruppes "opførsel" og være i stand til at lytte aktivt til spillerne. Det er vigtigt at behandle dem og tiltale dem som de "voksne" mennesker, de er.

Mål for afdelingen:

 Teknisk:

  • videreudvikling af de tekniske detaljer under øget modstand og øget tempo
  • videreudvikling af specialiteter
  • der arbejdes med begge ben

 Taktisk:

  • overblik, perception, kommunikation og tålmodighed
  • videreudvikling af de angrebs- og forsvarsmæssige taktiske principper

 Fysisk:

  • distance og intervaltræning
  • styrketræning for hele kroppen (gerne med vægt på)
  • hurtighedstræning
  • smidighed, bevægelighed, balance og koordinationstræning

 Psykisk:

  • koncentration, vilje, mod, ansvar, levevis, motivation, disciplin + psyke og accept af rollefordeling, tålmodighed (have realistiske mål).

 Andet:

  • faste spillemøder
  • personlige samtaler
  • give spillerne en vis medindflydelse
  • give spillerne medansvar

Hovedsponsorer

Seneste nyheder

  • Klubnyt 2018
    Indkaldelse til Generalforsamling i TSF - Fodbold
  • Klubnyt 2018
    U19 sejr i første træningskamp...
  • Klubnyt 2018
    U16 og 17 Drenge, Opstart
  • Klubnyt 2018
    Fodboldskole 2018 - Trænere
  • Klubnyt 2018
    Herre Senior fodbold opstart!!
Kommende kampe
Februar 2018
25.
søndag
09.30
FC Kolding Nord
Herrer
U15
U15 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
Tønder SF
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
25.
søndag
09.30
Bredebro IF
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
09.50
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Møgeltønder UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Ribe BK
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.20
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Team Vest
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Øster Højst UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Jerne IF
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.40
Møgeltønder UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Team Vest
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.00
Team Vest
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (1)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Øster Højst UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
12.28
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Aabenraa BK
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
12.58
Løgum IF (1)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.18
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Højer IF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.38
Løgum IF (2)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
15.00
Tønder SF
Herrer
Senior
Herre Serie 3 / Træningskamp • Privat
Klosterhallen
Bylderup/Burkal IF
Klosterhallen

DBU Jylland

DBU

TV/2 Sporten