Menu

TSF - Tråden for U11 og 12

Generelt:

  • børn i 10 - 14 års alderen kan lære alt med en bold. Derfor har træneren i denne aldersgruppe et stort ansvar med hensyn til uddannelsen af spillerne.
  • det er vigtigt at spillerne ikke bliver fastlåst på bestemte pladser på holdet

Mål for afdelingen:

 Teknisk:

  • videreudvikling af grundteknik
  • gives introduktion og træning i alle tekniske ting
  • stor vægt på fart, retning, præcision og hovedvægt på afleveringer i fart samt retningsbestemte tæmninger i fart
  • indøve sparkeformer (alle spark - med vægt på hårdhed i indersidespark samt halvliggende vristspark m.v.) Husk begge ben
  • videreudvikle driblinger/finter
  • videreudvikle hovedstød (med vægt på springkraft)
  • indøve skud på mål under passende modstand (husk begge ben)
  • begyndende systematisk specialtræning af målmænd

 Taktisk, generelt:

  • indøve faste opstillinger og lære de forskellige pladser og opgaver at kende
  • begyndende orientering om systemer og taktik (oplæg til kamp)
  • udbygge forsvars-, midtbane- og angrebsprincipper (opdækning, opbakning, bandespil, overlap, krydsløb og boldovertagelse)
  • udvikle forståelse for effektiv udnyttelse af hele banen (bredde og dybde)
  • begyndende træning af dødboldsituationer (målspark, frispark, straffespark, hjørnespark og indkast)

 Taktisk, individuelt:

  • Angrebsmæssigt
    • spil med bold (præcision - timing)
    • spil uden bold (vinkel - afstand - nærme/fjerne sig - rykke fri)
    • vende spillet
    • afslutninger
    • vinde 1:1 (driblinger - finte)
  • Forsvarsmæssigt
    • vinde 1:1 (komme først - dække på rigtig side - skærme af)
    • forhindre sammenspil

 Fysik:

  • løbeskoling, hurtighed, smidighed, bevægelighed, balance og koordinationstræning

 Psykisk:

  • koncentration, vilje, mod og disciplin, herunder m.h.t. tøj, støvler og lign.
  • sørge for at pleje kammeratskabet
  • sørge for at spillerne opdrages til at føre en god tone overfor dommere, ledere, med- og modspillere

Forslag til træningspas (DBU - Trænermanual)

 U 11-12 årige
 Træningspas 1
 Træningspas 2
 Træningspas 3
 Træningspas 4
 Træningspas 5
 Træningspas 6
 Træningspas 7
 Træningspas 8

 

Hovedsponsorer

Seneste nyheder

  • Klubnyt 2018
    Indkaldelse til Generalforsamling i TSF - Fodbold
  • Klubnyt 2018
    U19 sejr i første træningskamp...
  • Klubnyt 2018
    U16 og 17 Drenge, Opstart
  • Klubnyt 2018
    Fodboldskole 2018 - Trænere
  • Klubnyt 2018
    Herre Senior fodbold opstart!!
Kommende kampe
Februar 2018
25.
søndag
09.30
FC Kolding Nord
Herrer
U15
U15 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
Tønder SF
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
25.
søndag
09.30
Bredebro IF
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
09.50
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Møgeltønder UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Ribe BK
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.20
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Team Vest
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Øster Højst UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Jerne IF
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.40
Møgeltønder UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Team Vest
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.00
Team Vest
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (1)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Øster Højst UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
12.28
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Aabenraa BK
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
12.58
Løgum IF (1)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.18
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Højer IF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.38
Løgum IF (2)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
15.00
Tønder SF
Herrer
Senior
Herre Serie 3 / Træningskamp • Privat
Klosterhallen
Bylderup/Burkal IF
Klosterhallen

DBU Jylland

DBU

TV/2 Sporten