Menu

TSF - tråden

Generelt

I TSF-Fodbold ønsker vi at spille fodbold på et højt teknisk niveau og med udgangspunkt i zonespil.

Vi mener at Coerver Coaching er det mest ideelle uddannelsesprogram for at opnå dette mål.
En træningsform der udvikler de unge spillere på det tekniske og personlige plan.
Samtidig hermed skal træningen være aldersrelateret.

Træningen i TSF-Fodbold skal derfor tage udgangspunkt i træningsmetoden "Coerver Coaching" der fremover vil blive den røde tråd i træningen for samtlige ungdomshold, fra U6 - U15.
Træningen i TSF - Fodbold bør følge ensartede principper så fodboldopdragelsen bliver så kontinuerlig som muligt.

Sportsligt handler det om i endnu højere grad at kunne være med til at udvikle spillere til FC Sydvest 05. Derfor skal alle trænere fremover til at lære Coerver Coaching systemet at kende, og være med til at udvikle spillerne efter disse principper.

Derudover handler det meget om den personlige udvikling af de unge mennesker som man praktisk talt får foræret ved at bruge Coerver Coaching. Det giver bl.a. spillerne mere selvtillid og selvværd.

På de følgende sider følger en kort beskrivelse af, hvad TSF -Fodbold forventer at spillerne på de respektive årgange formår såvel teknisk, taktisk og fysisk.

Venligst nærlæs beskrivelsen for netop din afdeling, men læs også om de andre afdelinger.

Har du nogle spørgsmål, er du selvfølgelig velkommen til at kontakte ungdomsformanden.

Hovedsponsorer

Seneste nyheder

  • Klubnyt 2018
    Indkaldelse til Generalforsamling i TSF - Fodbold
  • Klubnyt 2018
    U19 sejr i første træningskamp...
  • Klubnyt 2018
    U16 og 17 Drenge, Opstart
  • Klubnyt 2018
    Fodboldskole 2018 - Trænere
  • Klubnyt 2018
    Herre Senior fodbold opstart!!
Kommende kampe
Februar 2018
25.
søndag
09.30
FC Kolding Nord
Herrer
U15
U15 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
Tønder SF
Nr. Bjært/Strandhuse Kunstgræsbane
25.
søndag
09.30
Bredebro IF
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
09.50
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Møgeltønder UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.10
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Ribe BK
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.20
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Team Vest
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Øster Højst UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Jerne IF
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
10.40
Møgeltønder UIF
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Team Vest
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (2)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
10.50
Tønder SF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Løgum IF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.00
Team Vest
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (1)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
11.10
Tønder SF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Tønder SF (1)
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 2
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
Øster Højst UIF
Tønder Sp. og Fr. Center - Inde
25.
søndag
11.30
Tønder SF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B - inde (2008) / efter ombrydning • Pulje 3
Ribe Fritidscenter - Hal 1
Tønder SF (2)
Ribe Fritidscenter - Hal 1
25.
søndag
12.28
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Aabenraa BK
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
12.58
Løgum IF (1)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.18
Tønder SF
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Højer IF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
13.38
Løgum IF (2)
Herrer
U9
U9 Drenge B - inde (2009) / efter ombrydning • Pulje 3
Klosterhallen - Inde
Tønder SF
Klosterhallen - Inde
25.
søndag
15.00
Tønder SF
Herrer
Senior
Herre Serie 3 / Træningskamp • Privat
Klosterhallen
Bylderup/Burkal IF
Klosterhallen

DBU Jylland

DBU

TV/2 Sporten